از اینکه در اینستاگرام با ما همراه هستید، متشکریم.
یادگیری مغز محور

یادگیری مغز محور

منظور از یادگیری مغز محور، یادگیری بر اساس شناخت مغز است. اگر ما مغزمان را خوب بشناسیم و بدانیم چه زمان با ما همراه است و چه زمان مغز در برابر یادگیری مقاومت می کند، به خوبی می توانیم مغزمان را مدیریت کرده و یادگیری را آسان تر و لذت بخش تر نماییم.

طبیعت مغز

مغز ما 20% از کل انرژی بدن را مصرف می کند. وقتی قرار است مطلب جدیدی یاد بگیرد، تلاش می کند میزان مصرف انرژی را کاهش دهد. این کار به شکل های مختلف انجام می گیرد از جمله:

فرار: مغز هزار و یک بهانه جور می کند تا از زیر انجام آن کار شانه خالی کند! و به هر طریق ممکن سعی در فرار دارد.

پرخاشگری: یکی از راه های دیگری که مغز برای کاهش میزان انرژی به کار می برد، پرخاشگری است، در چنین مواقعی مغز سلاح دفاعی خود را بالا گرفته و در برابر موضوع جدید مقاومت می کند.

چطور مغزمان را خلع سلاح کنیم؟

خنده و بازی: در این بین ما نیاز به میانجی ها و واسطه هایی داریم تا کمک کند مغز از خر شیطان پیاده شده و سلاح خود را زمین بگذارد. این واسطه ها «خنده و بازی» است. حتما همه ما این تجربه را داشته ایم که در دوران تحصیل اگر کلاس همراه با شوخی و خنده و بازی بود، درس را هم به خوبی یاد می گرفتیم. پس لازم است آموزش مطالب جدید همراه با شوخی و خنده و بازی باشد تا مغز به راحتی با آن کنار بیاید.

توجه به زمان: وقتی قرار است مطلبی را یاد بگیریم، بهتر است به این نکته توجه داشته باشیم که در 20 دقیقه اول مغز با ما همراه و همگام است. 10 دقیقه بعد از آن خسته و کلافه شده و دنبال راه گریز می گردد و 5 دقیقه دیگر به همان روال ادامه پیدا کند، مغز حسابی کلافه می شود!!

یعنی ما فقط 20 دقیقه درس بخوانیم و یا کار فکری انجام دهیم؟

خیر، منظور ما این است که هر 20 – 30 دقیقه یکبار استراحت کوتاهی داشته باشیم، کاری را انجام دهیم که از آن لذت می بریم و مغز برای آن دوپامین ترشح می کند، یک کار لذت بخش و متفاوت از کار قبلی، مثلا خوردن یک خوراکی خوشمزه، دیدن یک کلیپ کوتاه خنده دار و… وقتی این کار را انجام می دهیم مغز دوباره شارژ شده و با ما همراه می شود.

اگر به همین نکات کوچک و مهم توجه داشته باشیم، می بینیم که مغز پا به پای ما راه می آید و یادگیری لذت بخش شده و نشانی از خستگی نخواهد بود.

این مطالب را می توانید در قالب این ویدئو آموزشی کوتاه هم ببینید.

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید