از اینکه در اینستاگرام با ما همراه هستید، متشکریم.
فوت و فن درخواست کردن برای قبول بی چون و چرا

فوت و فن درخواست کردن برای قبول بی چون و چرا

ممکن است تا اسم از درخواست کردن به میان بیاید، ذهن خیلی ها به طرف خواستگاری کشیده شود. البته برای اغلب مردم چنین درخواستی بسیار اهمیت داشته چرا که پای یک عمر زندگی در میان است. گرچه نحوه درخواست کردن برای این افراد می تواند سرنوشت ساز باشد، اما منظور ما در اینجا درخواست کردن به طور کلی است.

احتمالا بارها شاهد این صحنه بوده اید که شخصی درخواستی داشته و با او موافقت نشده اما شخص دیگری که دقیقا همان شرایط را داشته است، موفق شده نظر طرف مقابل را جلب کند.بخش زیادی از این موفقیت در نحوه درخواست پنهان کردن است.

این فوت و فن درخواست کردن برای پذیرش بی چون و چرا چیست؟

1.نام شخص: در مقاله جادوی اسم ها به این موضوع پرداخته ایم که اسم هر کس معروفترین واژه در دایره المعارف ذهن اش است و دوست دارد آن را از زبان دیگران بشنود، پس در گام اول، طرف مقابل را به اسم صدا بزنیم.

  1. عبارت: «می توانم از شما خواهش کنم که… (بیان درخواست)» این یک عبارت مؤدبانه است که احتمال به کرسی نشاندن حرفمان را بیشتر می کند.
  2. گفتن دلیل: وقتی دلیل درخواستمان را بیان می کنیم، پذیرش آن برای دیگران راحت تر است.
  3. یک ضمانت: در برابر درخواستی که داریم و کاری که از طرف مقابل می خواهیم، دادن یک ضمانت به ما اعتبار می دهد.
  4. دادن حق انتخاب به طرف مقابل: بعد از درخواست طرف مقابلمان را در منگنه نگذاریم که الّا و لله باید با درخواست من موافقت شود!!
  5. تشکر: در پایان درخواست از اینکه به ما فرصت دادند تشکر می کنیم، حتی اگر با درخواستمان موافقت نشده باشد.

اگر این روش به خوبی به کار برده شود، آنقدر قدرت دارد که دیگران را راضی کند تا بسیاری از درخواست های ما را بی چون و چرا بپذیرند و لبخند رضایت بر لبتان نقش ببندد.

به طور خلاصه:

1.نام شخص

2.عبارت: «می توانم از شما خواهش کنم که..»

3.گفتن دلیل

4.یک ضمانت

5.دادن حق انتخاب به طرف مقابل

6.تشکر

برای درک بیشتر، این موارد را با یک مثال توضیح می دهیم:

زهرا جان می توانم خواهش کنم که جزوه ها و فایل های آموزشی کلاس را برای من بگیری و به دستم برسانی؟(درخواست). راستش بخاطر صعود قله سبلان این دو جلسه نمی توانم شرکت کنم (دلیل). در عوض می توانم مایندمپ (نقشه ذهنی) کتاب را بکشم و برایت بفرستم (ضمانت). ممنونم (تشکر).

نکته ظریف: پیش نیاز درخواست کردن، تمرین «نه» شنیدن است 🙂

امیدوارم این تکنیک کمک کند تا راحت تر به سر منزل مقصودتان برسید.

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید