از اینکه در اینستاگرام با ما همراه هستید، متشکریم.

زرهی دفاعی در برابر حمله های کلامی در ارتباطات

تکنیک سحابی

در یک دورهمی، دختر جوان تر رو به یکی از آشناها کرد و گفت: رنگ لباست اصلا بهت نمی آید!!… چرا اینطوری لباس پوشیدی؟!…

چندبار تا حالا شاهد این صحنه بوده اید که بعضی ها با دلیل و بی دلیل از کسی ایراد می گیرند؟ آن هم در جمع! و در حضور دیگران!!..

لطفا خودتان را جای آن کسی بگذارید که مورد هدف قرار گرفته بود. چه راهکاری ارائه می کردید؟ به نظر شما چطور باید با همچین آدمی برخورد کرد؟

یک راه حل ساده و رایج این است که با جواب های سخت و دندان شکن، حق طرف را کف دستش بگذاریم تا دیگر پایش را از گلیم اش درازتر نکند!!!

خب این راه حل ساده و رایجی است که آدم مقابله به مثل کند و پیش خودش بگوید: حق اش است من هم چشمم را ببندم و دهانم را باز کنم و هرچه از دهانم در می آید نثارش کنم!!!…

آیا این راه حل درست و حسابی است؟ فکر می کنید بعد از این کار چه اتفاقی می­ افتد؟ آیا مشکل حل می شود و یا طرف مقابل عصبی تر شده و این دور باطل می چرخد و می چرخد…

قطعا با این کار همه پل های پشت سر آدم خراب می شود و شرمندگی اش برای آدم می ماند. ممکن است بگوییم: جلو چشم اش آفتابی نمی شوم! ممکن است کسی باشد که هر روز با او رو به رو می شوی و راه گریزی نداری.

ممکن است بگویید: از او متنفرم و نمی خواهم ببینمش! لازم است یادآوری کنیم که نفرت قبل از هر چیز صاحب خود را نابود می کند.

پس چطور با همچین آدم های ایرادگیر و مسخره کننده ای رو به رو شویم؟ در این نوشتار ما دو راهکار به شما ارائه می نماییم که با به کار بردن آن ها آرامش خود را حفظ کرده و از پس لرزه های زلزله هایی این چنینی در امان بمانید:

  1. نا دیده گرفتن به جای نفرت: بهتر است شخص را از زاویه دید خود دور کنیم و در واقع توجه خود را از آن شخص بگیریم. بود و نبودش برایمان یکسان باشد.
  2. تکنیک سحابی:

 

به این صورت که هرچه گفت با عبارت «بله ممکنه» جواب بدهیم:

– رنگ لباست اصلا بهت نمی آید!!

-بله ممکنه بعضی ها دوست نداشته باشن.

– چرا اینطوری لباس پوشیدی؟

– بله ممکنه بعضی ها نپسندند!

بجای بحث و جدل های بیهوده و  طاقت فرسا، با این راهکار ساده با حفظ آرامش خودمان به طرف مقابل ثابت می کنیم که هیچ کدام از تیزهای او روی ما کارساز نبوده و نمی تواند دریای آرامشمان را طوفانی کند.

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید