از اینکه در اینستاگرام با ما همراه هستید، متشکریم.
راز و رمزی که کودکان برایش گریه می کنند و بزرگترها برایش می میرند!

راز و رمزی که کودکان برایش گریه می کنند و بزرگترها برایش می میرند!

در دوران دانشجویی در کارگاهی ثبت نام کرده بودم. استاد از ما خواست تا گروه بندی شویم و شرط عضویت در گروه هم این بود که با هیچکدام از اعضا آشنایی نداشته باشیم و همه جدید باشند. بعد از ما خواست به هم گروهی هایمان نگاه کنیم و بدون اینکه کلامی با او حرف بزنیم، بنویسیم که چه ویژگی های مثبتی را در وجود او می بینیم؟

به عبارت دیگر: از نظر ما او چه جور آدمی است؟ فقط باید ویژگی های مثبت را می نوشتیم.

حس خوب ارتباط مؤثر لیلی فتحی

برق چشم های دوستان وقتی که ویژگی های خوبشان را از زبان ما می شنیدند، حقیقتا دیدنی بود. برای خودمان هم لذت بخش بود وقتی ورقه های دوستان را تحویل می گرفتیم و از اثر هاله ای که روی دیگران گذاشته ایم باخبر می شدیم و برداشت آن ها را در مورد خودمان می خواندیم.

این تجربه شیرین چنان تاثیری بر روی من گذاشت که سعی می کنم همیشه در برخورد با دیگران به جای قضاوت کردن دنبال نکات مثبت طرف مقابل باشم.

بیان کردن ویژگی های مثبت، تعریف و تمجید و تایید شدن (نه چاپلوسی) همان راز و رمزی است که بچه ها با هزار و یک ترفند می خواهند آن را از شما بگیرند و بزرگترها در عمق ناخودآگاهشان به شدت به آن نیاز دارند و برایش می میرند. اگر خوب فوت و فن آن را بلد باشیم، قلب مخاطب را گشوده و شاه نشین آن را تصاحب کرده ایم.

منظور این است که پاچه خواری کنیم؟ 

پاچه خواری ارتباط مؤثر تعریف تایید لیلی فتحی

به هیچ وجه! در خاطره ای که در بالا گفتیم، مگر ما پاچه خواری و چاپلوسی کردیم؟! ابدا! فقط تلاش کردیم ویژگی های مثبت طرف مقابل را پیدا کنیم و ببینیم و بر زبان بیاوریم. به جای قضاوت کردن و ذهنیت منفی، دنبال ویژگی های مثبتی بودیم.

و اما.. فوت و فن بیان کردن آن

اول اسم مخاطب را بر زبان می آوریم. دوم ویژگی مثبت او را می گوییم.سوم: از او تشکر می کنیم.

اجازه بدهید من از این فرصت طلایی استفاده کنم و بگویم:

خواننده گرانقدر سایتم؛

از اینکه مطالب را تا آخر می خوانید و  برایم می نویسید که این مقاله ها کجا و چطور در زندگی روزمره و ارتباط هایتان تاثیر داشته، و یا مقاله ها چطور می تواند بهتر شود؟… بابت بازخوردی که می دهید واقعا ممنونم.

این کار شما باعث می شود بدانم چه راهکارهایی را ارئه دهم تا مطالب کاربردی تر باشد.

شما، بله دقیقا شما دوست گرامی، ممنونم بابت همراهی تان:)

گل امام زمان (عج) لیلی فتحی ارتباط

پس قرار شد:

 

  1.  در هر برخوردی –چه آشنا و چه غریب- دنبال ویژگی های مثبت او باشیم.

  2. از دیگران با روش: « اسم شخص/ دلیل / تشکر » قدردانی کنیم.

 

همین حالا برای خودتان مشخص کنید که می خواهید این روش را هیمن الان برای چه کسی پیاده کنید؟ ممکن است برای اعضای خانواده و یا یک دوست… ممنونم که مشخص کرده و بلافاصله دست به کار می شوید.

خب حالا نوبت شنیدن تجربه های شماست. مشتاق هستیم پایین همین صفحه برایمان تعریف کنید. اگر هم سؤالی برایتان پیش آمده، پاسخگویتان هستم.

 

 

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید